Siyaset Okulu Sertifika Programı

SİYASET OKULU SERTİFİKA PROGRAMI

Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu’nun Türkiye’de gerek ismiyle gerek formatıyla gerekse içeriğiyle bir ilk olarak düzenlediği Siyaset Okulu programı her akademik yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Bu zamana kadar cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, büyükelçiler, milletvekilleri gibi ülke yönetiminin karar mekanizmasını oluşturan birçok kişiyi misafir eden Siyaset Okulu değerli konuklarının destekleri ve katılımcılarının ilgisiyle her akademik yıl kendi çıtasını aşan bir hal almıştır.

Program Amacı:

Siyaset Okulu  programının amacı; globalleşen dünyada siyasetin ve siyasetçinin değişen profiline uyum sağlayabilmek için bugünün ve yarının lider adaylarını objektif bilgi ve verilerle donatmaktır. Programda; Türkiye’nin geçmişten günümüze yaşanan önemli olay ve dönemlerinin yalnızca teorik olarak değil; olayların sebep – sonuç ilişkilerinin, icraatların içinde doğrudan bulunmuş siyasetçiler, akademisyenler, diplomatlar, ekonomistler, bilim adamları ve iş adamları tarafından aktarılmasıdır.

Program Özellikleri:

Siyaset Okulu sertifika programı her akademik yıl 12 ila 15 hafta boyunca cumartesi günleri düzenlenmektedir. Program dili Türkçe’dir. Her cumartesi gerçekleştirilen program saat 10:00’dan 16:45’e kadar devam eder. Her hafta bir buçuk saat süren dört ayrı oturum olarak gerçekleştirilen programda her oturum soru-cevap kısmıyla son bulur. Program katılımcılarının sertifika almaya hak kazanmaları için programa %80 katılım göstermeleri gerekmektedir.

Program İçeriği:

Uzun soluklu bir program olan Siyaset Okulu’nda Türkiye’nin birçok önemli siyasi konusu, geçmişten günümüze yaşanan olaylar ve süreçler dahilinde değerlendirilir. Her akademik yıl Türk siyasi gündemine göre konu başlıklarının uyarlandığı Siyaset Okulu programının içeriğini aşağıdaki ana konular oluşturur.

·         2015 Genel Seçimlerine Doğru Türkiye

·         Başbakanlık Sistemi Tartışmaları

·         Türkiye'de Eğitim Reformu

·         Alevi Sorunu ve Türkiye'de Laiklik Tartışmaları

·         Ortadoğu'da Yaşanan Son Gelişmeler ve Türk Dış Politikası

·         Siyasal Partiler ve Çözüm Süreci

·         Türkiye Ekonomisinde Yaşanan Son Dönem Gelişmeler

·         Türkiye'nin AB Süreci

·         Türkiye'de Stratejik Güç ve Lobicilik

·         Küreselleşme Sürecinde Medya Siyaset İlişkisi

·         Kadınların Siyasal Yaşama Katılımı

·         Türkiye'de Güvenlik Siyaseti

·         Türkiye Dış Politikası ve Güncel Gelişmeler

·         Anayasa Değişikliği Tartışmaları

·         Türkiye'de Demokrasi ve Hukuk

 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ.

Bu içerik 02/12/2016 tarihinde güncellenmiştir.