Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Tarih Kurumu, National Geographic, Bahçeşehir Üniversitesi, Medeniyetler Araştırma Merkezi ve Bilkent Üniversitesi'nin katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu, 4 Mayıs 2014 Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı.

Dünyanın önemli arkeolog tarihçilerini buluşturan sempozyumun açılış konuşmalarını İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Şenay Yalçın, Başbakan Başmüşaviri, Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve  MEDAM Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa ve National Geographic Başkan Yardımcısı Terry Garcia gerçekleştirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye ve dünyanın önemli tarihçi, akademisyen ve arkeologlarının katılımıyla "Medeniyetin Anlamı (Arkeoloji, Din, Felsefe)", "Medeniyetlerin Başlangıcı" ve "Şehirler ve Medeniyet" başlıklı oturumlar düzenlendi. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu kapsamında Adıyaman, Urfa, Antep ve Ankara'da düzenlenecek programların ardından kapanış toplantısı 9 Mayıs 2014 Cuma günü Bahçeşehir Üniversitesi'nde yapıldı.

Bu içerik 13/05/2014 tarihinde güncellenmiştir.