SİZE ULAŞALIM

 
* Bahçeşehir Üniversitesi Bilgi Alma ve Çözüm Merkezi tarafından aranıp bilgilendirileceksiniz.

Bilgi Teknolojileri Teknopark İstanbul Program Tanımı

TEKNOPARK İSTANBUL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 

PROGRAMINA BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

 

 

 Programın Amacı

Türkiye'de bir eşdeğeri olmayan yüksek lisans programımız ana disiplinleri ne olursa olsun, belli bir alanda lisans derecesi olan yeni mezunlara ve bilişim ile ilişkili sektörlerde halen çalışan ancak uzmanlıklarını akademik altyapıyla güçlendirip kendilerine katma değer yaratmak isteyenlere, dinamik ve modüler bir program yapısı ile değişik uzmanlık alanlarında üst düzey eğitim olanağı sunmaktadır.  İş Zekası, Yönetim Bilişim Sistemleri, Yazılım Teknolojileri, Ağ ve Sistem Yönetimi ile Bilgisayar Öğretim Teknolojileri disiplinlerinde temel araştırma, uygulamalı araştırma ve geliştirme çalışmalarının nasıl tasarlanacağını ve uygulamaya konulacağını öğretmek ve bu konularda katılımcıların becerilerini geliştirmek, Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programının temel amaçlarıdır.

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü altında Yazılım Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen bir programdır. Program; öğrencilerin profesyonel kariyerlerine ve çalıştıkları firmalara katkıda bulunabilecekleri, akademik çalışmalar yapabilecekleri, karşılaştıkları endüstriyel problemlere çözümler getirebilecekleri tez veya proje üretebilmelerine olanak sağlamaktadır. Program, hiç Bilgi Teknolojileri (BT) altyapısı olmayanlara yönelik olarak şekillendirilebileceği gibi, daha ileri düzey dersler ile belirli seviyelerde BT altyapısı olanlara da hitap edecek şekilde öğrencilerin kariyerlerinde kendilerini daha üst seviyelere çıkarabilecekleri bir eğitim fırsatıdır.

 

Programın İşleyişi

Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programı'nda Türkçe tezli ve tezsiz seçenekler bulunmaktadır. Tezli program toplam 21 kredilik 7 ders ve yüksek lisans tezinden oluşmaktadır. Tezsiz program toplam 30 kredilik 10 ders ve yüksek lisans projesinden oluşmaktadır. Tezli programda en fazla 4 dönem içerisinde 7 dersin alınması ve sonraki 2 dönemde yüksek lisans tezinin yazılması gerekmektedir. Tezsiz programda en fazla 5 dönem içerisinde 10 dersin alınması ve sonraki 1 dönemde yüksek lisans projesinin tamamlanması gerekmektedir.

Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programı dersleri güz ve bahar dönemlerinde 14 hafta boyunca Bahçeşehir Üniversitesi Kurtköy Eğitim Merkezi’nde işlenmektedir. Dersler hafta içi akşam 17.30 ile 20.30 saatleri arasındadır.

 

Kazanılan Yetenekler

Öğrenciler ders seçimleri doğrultusunda İş Zekası, Yönetim Bilişim Sistemleri, Ağ ve Sistem Yönetimi, Yazılım Teknolojileri, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri ve Bilgisayar Öğretim Teknolojileri alanlarında yetenekler kazanırlar.

 

Kimler Başvurmalı

Programın hedef kitlesi, Bilgi Teknolojileri sektöründe çalışan veya çalışmak isteyenlerdir. Program ders yapısı nedeniyle, hiç BT altyapısı olmayanlara yönelik olarak şekillendirilebileceği gibi, daha ileri düzey dersler ile belirli seviyelerde BT altyapısı olanlara da hitap edecek şekildedir. Bu nedenlerle programa başvuracak öğrencilerin ileri düzeyde Bilgi Teknolojileri altyapısı vermeyen programlardan birinden 4 yıllık lisans derecesine sahip olmaları yeterlidir.

 

Kariyer Olanakları

Hızla gelişen bilgi teknolojileri hem kamu hem de özel sektörün her alanında ön plana çıkmış, kurumların yönetilmesinde, karar almada destek olacak faydalı bilgilerin üretilmesinde, akıllı ürünlerin ortaya çıkarılmasında temel taşlardan biri haline gelmiştir. Bu noktada, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans mezunları kamu ve özel sektörde bilgi teknolojilerinin herhangi bir kolundaki projelerde yönetici, veri analisti, sistem analisti, yazılım geliştirici, tasarımcı, veri tabanı uzmanı, sistem yöneticisi gibi unvanlarla kariyerlerini sürdürebilmektedir. Kariyerlerini akademisyen ve araştırmacı olarak sürdürmek isteyenler ise bilgi teknolojileri ile ilgili alanlardaki doktora programlarına devam edebilmektedirler.

Bu içerik 08/08/2017 tarihinde güncellenmiştir.