Türk ve Osmanlı Araştırmaları İçin Latin Amerika ve Karayipler Araştırıcı Ağı (LACNTOS)

Türk ve Osmanlı Araştırmaları İçin Latin Amerika ve Karayipler Araştırıcı Ağı (LACNTOS)

Latin Amerika’da ve Karayip’te Türk ve Osmanlı Çalışmaları ile Türkiye’de Latin Amerika ve Karayip Çalışmaları yeterince gelişmiş değildir.  İki tarafta da dil ve tarihle ilgili deneyimlerde eksiklik, adı geçen konularda sınırlı eğitim ve araştırma ile akademik alanda, diğer Batılı çevresel deneyimlere ilgi gösterilmemesi yönünde baskı mevcuttu. Son yıllarda ise Türkiye ve Latin Amerika’nın uluslararası ilişkiler, tarih, karşılaştırmalı politik ekonomi, sosyoloji ve daha pek çok alanda ne kadar ilişkili olduğu konusunda bilinç artışı yaşanmaktadır. Bu nedenle; gelecekte uzman bir topluluk yaratabilmek adına deneyimleri ve en doğru yöntemleri paylaşacak bir akademik alan yaratmak gereklidir.

Hedef

Türk ve Osmanlı Çalışmaları İçin Latin Amerika ve Karayip Ağı (LACNTOS); Türkiye’de Latin Amerika, Latin Amerika’da Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili çalışmaları teşvik amacıyla kurulmuş, iki taraftan akademisyenleri birleştiren bir araştırma topluluğudur.

Aktiviteler

LACNTOS, Türkiye ve Osmanlı Çalışmaları’nın tanıtımına; yılda iki kez düzenlenecek toplantılar, ortak yürütülen projeler, kültürel aktiviteler ve akademik eğitimler ile katkı sağlayacaktır. Önerilen aktiviteler:

  •       Türk ve Osmanlı Çalışmaları İçin Latin Amerika ve Karayip Ağı (LACNTOS)’nın resmen kurulması.
  •       Bir LACNTOS Rehberi yayınlanması (on-line).
  •       Yılda iki kez LACNTOS toplantıları yapılması.
  •       LACNTOS İnternet Sitesi ve Sosyal Medya araçları
  •       Üç aylık dönemlerde yayınlanacak LACNTOS Haber Bülteni

1st Eurasia - Latin America International Conference (ELAIC) hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız

Bu içerik 13/11/2015 tarihinde güncellenmiştir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Bu kategoride başka haber bulunmamakta!..