Tarım Dışı İşsizlikte Sınırlı Düşüş

Tarım dışı işsizlik Tarım dışı işsizlik

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (Betam) yayınladığı rapora göre; mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik, Ağustos 2014 döneminde bir önceki döneme kıyasla 0,1 yüzde puan azalarak yüzde 12,4 seviyesine düştü.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Zümrüt İmamoğlu ve Arş. Gör. Ayşenur Acar’ın hazırladığı raporda, istihdamdaki artış büyük çoğunlukla, bir süredir azalmakta olan sanayi ve yavaşlayan inşaat istihdamlarındaki artışlardan kaynaklanıyor. Hizmetlerde ie güçlü olmamakla beraber istihdam artışları devam ediyor, dolayısıyla işsizlikte sınırlı da olsa bir düşüş gözleniyor. İstihdam artışları üçüncü çeyrekte toparlanmaya başlayan ekonomi ile uyumlu bir görünüm seyrediyor ve önümüzdeki günlerde ise işsizliğin yatay seyretmesi bekleniyor.

İŞ GÜCÜ VE İSTİHDAMDA KUVVETLİ ARTIŞ

TÜİK’in açıkladığı iş gücü verilerine göre Ağustos 2014 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı iş gücü 1 milyon 542 bin (yüzde 7,1), tarım dışı istihdam 1 milyon 112 bin kişi (yüzde 5,7), tarım dışı işsiz sayısı ise yıllık 430 bin arttı. Temmuz 2014 döneminde tarım dışı iş gücünde ilk kez 1,5 milyona yakın yüksek bir artış gözlemlenmişti ve Ağustos 2014 döneminde artışın bu seviyeden devam etmekte olduğu görülüyor.

TARIM DIŞI İŞSİZLİKTE SINIRLI DÜŞÜŞ

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Ağustos döneminin Temmuz dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı iş gücü 83 bin artarak 23 milyon 62 bin oldu. Tarım dışı istihdam ise 96 bin artarak 20 milyon 465 bin civarında seyrediyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Zümrüt İmamoğlu ve Arş. Gör. Ayşenur Acar’ın hazırladığı raporda, tarım dışı işsiz sayısı 13 bin azalmış, tarım dışı işsizlik oranı Ağustos 2014 döneminde Temmuz 2014 dönemine kıyasla 0,1 yüzde puan azalarak yüzde 12,4 seviyesine ulaştığı belirtiliyor. Mart 2014 döneminden beri, ya azalan ya da sınırlı bir artış gösteren tarım dışı istihdamının bu dönemde tarım dışı iş gücündeki artışı karşılayacak seviyede artması, tarım dışı işsizliğin az da olsa düşmesine neden oldu.

İŞSİZLİK EYLÜL DÖNEMİNDE YATAY SEYREDECEK

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin hazırladığı tahmin modelinde kullanılan kariyer.net verilerinde ilan başına başvuru sayısı Ocak ayından itibaren artış trendine giren seri Temmuz ve Ağustos aylarında da artmaya devam ederken, Eylül ayından itibaren yatay bir seyir göstereriyor. Betam’ın tahminine göre model işsizliğin önümüzdeki dönemde yatay seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu içerik 12/10/2015 tarihinde güncellenmiştir.