Savaştan En Çok Çocuklar Etkileniyor

Savaştan En Çok Çocuklar Etkileniyor Savaştan En Çok Çocuklar Etkileniyor

İç savaşın başlaması ile birlikte evlerinden, topraklarından olan Suriyeli aileler daha huzurlu bir yaşam için komşu ülkere sığınıyor.Yapılan araştırmalara göre savaş koşulları ve beraberinde getirdiği zorluklar özellikle çocuklar üzerinde büyük etki bırakıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi ve New York Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilenSuriyeli Mülteci Çocuklar ve Aileler’ araştırması ile ortaya çıkan sonuçlar oldukça çarpıcı. Kamplarda yaşayan yüz binin üzerinde Suriyeli var ve bunun yüzde 60’ını çocuklar oluşturuyor. Gaziantep İslahiye’de yer alan mülteci kampında 314 çocuk üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, çocukların yüzde 35’i travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor, yüzde 49’u ise oldukça yüksek düzeyde depresyonda.

EN ÇOK GÖZYAŞI ÇİZİYORLAR

Yapılan araştırmalarda çocukların yapmış oldukları resimler aslında işin ne kadar ciddi olduğunu da gözler önüne seriyor. Kendilerinden resim yapmaları istenen çocukların yüzde 16’sı gözyaşı, yüzde 15’i silah ve kan içeren resimler çiziyor. Erkek çocukların yaptığı resimler ise daha saldırgan ve öfke barındırıyor. 11 yaşındaki bir çocuğun savaşı anlatan resminde keskin bir nişancı varken, çizilen barış resimlerinde ise yiyecek ve sıcak bir ortam var.

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyeleri ve psikologlardan oluşan uzman bir heyetin gerçekleştirdiği kamp ziyaretlerinde küçük çocuklarda beklenmedik sıklıkta fiziksel sorunların yaşandığını belirtilirken, çocukların yüzde 50’si civarında görülen baş, karın ve sırt ağrılarının da yaşanan psikolojik sıkıntıların yansıması olduğunun altı çiziliyor.

Araştırmanın tamamı için lütfen tıklayınız 

 

Bu içerik 12/10/2015 tarihinde güncellenmiştir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Bu kategoride başka haber bulunmamakta!..