EtkinliklerBAU-MYO Pazarlama Bölümü 2. sınıf öğrencileri Yusuf ŞAHİN, Bahadır ERSOY, Onur SERİNDERE ve ÖzgeKARADENİZ' "Web Trainer" Sürdürülebilir İş Fikri Projesi "En Yaratıcı Sürdürülebilir Girişim" yarışması finalinde ikinci olmuşlardır.


BAU-MYO Pazarlama Bölümü 2. sınıf öğrencileri Yusuf ŞAHİN, Bahadır ERSOY, Onur SERİNDERE ve ÖzgeKARADENİZ'in "Web Trainer" Sürdürülebilir İş Fikri Projesi "En Yaratıcı Sürdürülebilir Girişim" yarışmasında ilk üç projeden biri seçilerek finale kalmıştır. Birinci olan proje KOSGEB ve Teknopark aracılığı ile hayata geçirilme şansı elde edecektir.

Öğrencilerimize finalde başarılar diliyoruz.


BAU-MYO Deniz ve Liman İşletmeciliği 2. sınıf öğrencilerimizden Gamze Nur YALÇIN, TÜBİTAK'ın düzenlediği "Üniversite Düzeyi Girişimcilik ve Yenilikçilik" yarışması Teknoloji dalında hazırlamışolduğu "Liman İçi Konteyner Yolu" projesi ile finale kalmıştır.

Öğrencimizi kutluyor, finalde başarılar diliyoruz.METGEM BİLİM KURULU 2. TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

2.03.2013 tarihinde METGEM Bilim kurulu’nun ikinci toplantısı METGEM binasında gerçekleştirildi.

BAU MYO-METGEM “Sınav kaygısı ve stres” konulu seminerlerine başladı. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU

2012 - 2013 AKADEMİK YILI

SEKTÖR DANIŞMA KURULU TOPLANTISI

06 Şubat 2013 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu “Sektör Danışma Kurulu” toplantısı yapıldı. Meslek Yüksekokulu Müdürü ve METGEM Başkanı Sn. Azize GÖKMEN’in açılış konuşması ve sunumu ile başladı.

SEKTÖR–ÜNİVERSİTE işbirliği uygulamalarının geliştirilmesi amacı ile dördüncüsü yapılan Sektör Danışma Kurulu Toplantısına 90 sektör temsilcisi katılarak Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ve METGEM öncülüğünde yapılan çalışmalarının önemine değindi. Toplantıda;

1.      Sektörün eğitim kurumlarından beklentisi

2.      Eğitim kurumlarının sektörden beklentisi

3.      Sektör beklentilerini karşılayacak bilgi, beceri ve yetkinlikte eleman yetiştirme konusunda yapılması gerekenler

başlıkları altında üç önemli konu ile ilgili fikir paylaşımı yapıldı.

 


 

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanları 
2. Uluslar arası 6. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sempozyumuna katıldılar

25-27 Mayıs 2011 tarihlerinde Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyumda Prof.Dr. M. Oktay Alnıak açılış günü "Eğitime Dair" başlıklı bir konuşma yaptı.

Yrd.Doç.Dr. H.Necla Keleş, Öğretim Görevlisi Tuğba Kıral Özkan, Öğretim Görevlisi Ahu Ergen ve Öğretim Görevlisi Ergün Demirel sempozyuma;

Önlisans Öğrencilerinin Girişimcilik Düzeylerini Belirlemeye Yönelik Bir Araştırma (Sözlü Bildiri): Hatice Necla KELEŞ,Tuğba KIRAL ÖZKAN, Ali Ender ALTUNOĞLU, Mustafa DOĞANER

Mesleki Eğitim Kuruluşları ile Endüstri Arasında işbirliğinin Önemi (Poster Bildiri): Ergün DEMİREL

Leonardo da Vinci AB Mesleki Eğitim Programı Ödüllü Başarı Hikayeleri ve Çıkarımlar (Poster Bildiri): Ahu ERGEN, Necla KELEŞ, Tuğba KIRAL

Mesleki Eğitimin Yeniden Yapılandırılması: METGEM Örneği (Poster Bildiri): Hatice Necla KELEŞ, Tuğba Kıral ÖZKAN, Ahu ERGEN

başlıklı bildiri ve posterleriyle katıldılar.


MESLEK YÜKSEK OKULUNDA SEKTÖR EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

26 Nisan 2011 Salı günü saat 13.30’da, CONF1 salonunda "Finans Piyasaları" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşi, Bankacılık&Sigortacılık Programı I.sınıf öğrencisi Şeyda Hüseyinoğlu’nun, konuğumuz Doç.Dr.Yaşar Erdinç’i takdimiyle başladı. Konuğun özgeçmişinin okunmasının ardından, bir saat boyunca süren söyleşide Doç.Dr.Yaşar Erdinç, ekonominin işleyişi ve finans piyasaları hakkında bilgi verdikten sonra, kapitalist sistemin geçirdiği evreler ve krizler üzerine değerlendirmeler yaptı. Söyleşi, öğrenci sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi. 
  

 


BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ INHOLLAND ÜNİVERSİTESİ'NDEKİ 'ULUSLARARASI HAFTA' ETKİNLİKLERİNE KATILDI

 
Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Pazarlama Programı Öğretim Görevlisi Ahu Ergen 7-11 Şubat 2011 tarihlerinde Erasmus Öğretim Elemanı Değişim Programı kapsamında, Inholland Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Pazarlama Yönetimi, Uluslararası İletişim ve Medya&Gösteri lisans bölümlerinde misafir öğretim elemanı olarak Doğrudan Pazarlama dersi verdi.

“Erasmus Öğretim Elemanı Değişim Programı” kapsamında öğretim elemanlarının kültürlerarası deneyimlerini paylaştıkları ve workshop etkinliklerine katıldıkları “Uluslararası Hafta” kapsamında Inholland Üniversitesi Hague kampüsünde Bahçeşehir Üniversitesi tanıtıldı.  
 

 TIAD-METGEM EĞİTİM PROGRAMI
 
 

SİGORTA ACENTELERİ BİRLİĞİ VE METGEM SERTİFİKA PROGRAMLARI

 
SİGORTA ACENTLERİ BİRLİĞİ (SAB) VE METGEM’İN ORTAKLAŞA AÇTIĞI ‘ACENTE PERSONEL EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI’ 12-13 ŞUBAT 2011 TARİHLERİNDE METGEM BİNASINDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. AYNI PROGRAMIN DEVAMI OLAN 2. EĞİTİM 26-27 NİSAN 2011 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.
 


 TÜRKİYE KALİTE DERNEĞİ (KALDER) EFQM TOPLANTISI
 
KALDER ULUSAL KALİTE HAREKETİ ÜYE DENEYİM PAYLAŞIMI VE EFQM 2010 MÜKEMMELLİK MODELİ TOPLANTISI 09/02/2011 TARİHİNDE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM’ DE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. 

 

 

 


 

İLK ADIMLAR YARINLARA HAZIRLAR
 
PROJE TOPLANTISI BAHÇEŞEHİR KOLEJLERİ ÖĞRETMENLERİ TARAFINDAN FORMATÖR EĞİTİMLERİ 31/01/2011 TARİHİNDE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM BİNASINDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. EĞİTİMİN İLK ÜÇ GÜNÜ METGEM BİNASINDA DİĞER GÜNLER ANAOKULLARINDA UYGULAMALI OLARAK YAPILACAKTIR.

 


EMİRGAN ÖZDEMİR SABANCI ANADOLU LİSESİ ZİYARETİ
 
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM&MESLEK YÜKSEKOKULU TANITIM EKİBİ 21/01/2011 TARİHİNDE EMİRGAN ÖZDEMİR SABANCI ANADOLU LİSESİ’Nİ ZİYARET ETMİŞTİR VE ÖĞRENCİLERE KARİYER GELİŞİMLERİNİ REHBERLİK ETMESİ AMACIYLA CAREER PATH TEST (CPT) UYGULANMIŞTIR.
 

 

 

 

TÜRK TEKNİKERLER BİRLİĞİ GENEL KURULU TOPLANTISI

TÜRK TEKNİKERLER BİRLİĞİ, GENEL KURUL TOPLANTISINI 23/01/2011 TARİHİNDE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM BİNAMIZDA GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR. GENEL KURULDA TEKNİKERLER İLE İLGİLİ ALINAN KARARLARIN YANISIRA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU&METGEM İLE OLASI İŞBİRLİKLERİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.
 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM TANITIMLARA DEVAM EDİYOR!

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM-MESLEK YÜKSEKOKULU 20/01/2011 TARİHİNDE FATİH VATAN LİSESİ’Nİ ZİYARET EDEREK ÖĞRENCİLERE BİLGİLER AKTARMIŞLARDIR.
 

 

 

ŞİŞLİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ZİYARETİ!

18/01/2011 tarihinde Şişli Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri. Bahçeşehir Ünivetsitesi METGEM binamızı ziyarete gelmişlerdir.

Yapılan ziyarette Metgem Uzmanları ve Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri öğrencilere bilgiler aktararak CPTeu kariyer testini uygulamışlardır.


 3DS MAX SERGİSİ
 
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ 2.SINIF ÖĞRENCİLERİ 3Ds Max DERSİNDE HAZIRLADIKLARI PROJELERİNİ 14 OCAK 2011 TARİHİNDE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ ŞİŞLİ KAMPÜSÜNDEKİ GİRİŞ FUAYE SALONUNDA SERGİLEMİŞLERDİR.

 

 
 

 
 

LEVENT KIZ MESLEK LİSESİ ZİYARETİ!

 

OKUL TANITIMLARI KAPSAMINDA LEVENT KIZ MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİ 10/01/2011 TARİHİNDE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM BİNAMIZI ZİYARET ETMİŞLERDİR.

YAPILAN ZİYARETTE ÖĞRENCİLER METGEM UZMANLARINDAN MESLEK YÜKSEKOKULU VE PROGRAMLARI İLE İLGİLİ BİLGİLER ALMIŞLARDIR.
İLK UMUTLAR YARINLARA HAZIR PROJE TOPLANTISI

10/01/2011 TARİHİNDE İSTANBUL VALİLİĞİ PROJE EKİBİ VE METGEM EKİBİ İLK UMUTLAR YARINLARA HAZIR PROJE TOPLANTISINI BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM BİNASINDA GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.
İSEDA-METGEM EĞİTİMLERİ

İSEDA ve Bahçeşehir Üniversitesi METGEM - Mesleki Teknik Eğitim Geliştirme Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen sektöre özel eğitim programları devam ediyor...

Bu eğitimler kapsamındaki "İklimlendirme ve Psikrometri" eğitimi 15 Ocak 2011 Cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme Merkezi Şişli kampusunda gerçekleştirilecektir. Eğitim, İSEDA Onursal Başkanı Turhan Karakaya tarafından verilecektir.

Eğitimin detaylı içeriği için tıklayınız.

SECTOR Eğitimi kayıt formu için tıklayınız.


BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI KAPSAMINDA MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN MESLEK YÜKSEKOKULU'MUZU ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR

Beyoğlu Endüstri Meslek Lisesi Öğrenci ve Öğretmenleri 13/12/2010 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nu ve METGEM’i ziyarete gelmişlerdir. Beşiktaş Uğur Dershanesi Rehberlik uzmanı ve METGEM uzmanları öğrencilere yeni sınav sistemi ve mesleki teknik eğitimin önemi ile ilgili seminer vererek, meslek yüksekokulumuzun tanıtımını gerçekleştirmişlerdir.

 


 

 


TÜKETİCİ İSTİHDAM VE EĞİTİM AÇISINDAN ACENTELER YÖNETMELİĞİNE BAKIŞ PANELİ

Sigorta Acenteleri Birliği (SAB) ve Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme Merkezi (METGEM)’in birlikte hazırladığı ‘TÜKETİCİ İSTİHDAM VE EĞİTİM AÇISINDAN ACENTELER YÖNETMELİĞİNE BAKIŞ’ paneli 09.12.2010 tarihinde Öğretim Üyesi Prof.Dr.İrini DİMİTRİYADİS moderatörlüğünde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Fazıl SAY salonunda gerçekleştirilmiştir. Türkiye genelindeki Sigorta acenteleri ve Üniversiteler yoğun ilgi göstermişlerdir.


13.10.2010 13. Uluslararası Metal İşletme ve Teknolojileri Fuarı

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) tarafından düzenlenen 13. Uluslararası Metal İşletme ve Teknolojileri (TATEF) fuarı 12-17 Ekim 2010 tarihleri arasında (CnrExpo) İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirmiştir.

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu teknik programlara mensup öğretim görevlileri ve öğrenciler fuara davet edilmiştir.
 
 
 

22.10.2010 SAB Çalıştay'ı

22/10/2010 Tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu METGEM ve Sigorta Acentaları Birliği SAB ile birlikte SİGORTACILIK SEKTÖRÜNDEKİ YENİLİKLERE AKADEMİSYEN BAKIŞI isimli mini çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Çalıştaya Tükiye genelindeki üniversitelerin Meslek Yüksekokulları ve SAB üyeleri katılmışlardır. Çalıştayda Konuşulan konular Kasım ayında yapılacak olan büyük çalıştay için ön rapor oluşturacaktır.

 

 

11-13 Ekim 2010 Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi

Bu yıl 18. düzenlenen Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) nin 11-13 Ekim 2010 tarihleri arasında Lütfü Kırdar’da gerçekleştirdiği Ulusal İnsan Yönetimi Kongresine Bahçeşehir Üniversitesi METGEM destek sponsoru olarak davet edilmiştir.

2500 katılımcı firmanın ziyarete geldiği kongrede METGEM standı yoğun ilgi ile karşılaşmıştır. Gelen firmalar ile olası anlaşmalar ve projeler hakkında bilgiler konuşulmuştur.

 

 

14.10.2010 Cedefop Toplantısı

İstanbul Valiliği Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi tarafından ‘Kariyer Danışmanlığı ve Rehberliği’nde Yenilikçi Yöntemler ve İyi Uygulamalar’ başlığında Avrupa Birliği Komisyonu Avrupa Mesleki Eğitimi Geliştirme Merkezi (CEDEFOP) Kariyer Danışmanlığı ve rehberliği ile ilgili temsilcisi, konu ile ilgili on altı farklı AB ülkesinin temsilcileri ve Türkiye Ulusal Ajans’ından program temsilcisi dahil yirmi bir kişilik üst düzey katılımcı grubuyla Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme Merkezi (METGEM) ni 14 Ekim 2010 Perşembe günü 09:30-12:30 saatleri arasında ziyarete gelmişlerdir.

Ziyarete gelen AB ülkeleri ile olası projeler görüşülmüştür. Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme Merkezi (METGEM) Mart ayında Selanik’te yapılacak olan CEDEFOP ‘Avrupa’da Mesleki Eğitimde İyi Örneklerin Tartışılması’ toplantısına davet edilmiştir.

 

 
KEYNET Projesi

Avrupa Mesleki Eğitim Anahtar Strateji Ağı (KEYNET) projesinin 3. toplantısı Yunanistan'da Clarus Eğitim Danışmanlık Şirketi ev sahipliğinde 25 - 27 Temmuz tarihleri arasında yapılmıştır.

 

 
Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, ECDL Test Merkezi olarak onaylanmıştır.

ECDL - European Computer Driving Licence
(Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası )

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, ECDL Test Merkezi olarak onaylanmıştır. ECDL Test Merkezi olmamızın önemi, faydaları ve yapılacaklar aşağıda belirtilmiştir.

Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL – European Computer Driving Licence) dünyanın önde gelen bilgisayar kullanım yetkinliği sertifikasıdır. ECDL son kullanıcı bilgisayar yetkinlikleri için uluslararası alanda evrensel kriter olarak tanınmıştır. Hükümetler, kamu kurumları, uluslararası organizasyonlar ve benzer kuruluşlar tarafından önde gelen bir sertifikasyon olarak benimsenmiştir. Dünya çapında 148’den fazla ülkede 7 milyondan fazla adaya farklı bir özellik katmaktadır.

ECDL iş arayan veya profesyonel hayatta daha ileri gitmek isteyen kişiler için özel ve kamu sektöründe hayat boyu kariyer için bir artıdır. Özel işyeri çalışanları, memurlar, yöneticiler, meslek sahipleri, çalışan-çalışmayan bireyler ve öğrenciler için hazırlanmıştır.

ECDL, 50’dan fazla Bilişim Derneği ve 250.000’den fazla BT bilim adamından oluşan, Avrupa Profeyonel Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS) tarafından oluşturulan tek sertifikalandırma programıdır.   

ECDL, uluslararası ve kar gütmeyen bir organizasyon (ECDL-F ECDL Vakfı) tarafından geliştirilmiştir.  

ECDL, uluslararası ve ulusal alanda akademik kuruluşlar, kamu ve özel sektör tarafından yaygın bir şekilde tanınır ve desteklenir.  

Tüm dünya'da tanınmış ve kabul görmüş bir program olması sebebi ile iş dünyasında ECDL'li çalışanlara avataj sağlar.  

Sınavlar, tüm dünya'da aynı standartlar ve prosedür izlenerek disiplin ve güven içinde gerçekleşir.

ECDL Test Merkezi olmamız sebebi ile Meslek Yüksek Okulumuzda bulunan tüm bölümlere vermiş olduğumuz “Bilgisayara Giriş” dersinin içeriğini ECDL müfredatına uygun olarak düzenleyip, öğrencilerimizin isterlerse dersi aldıktan sonra sınavlara girip bu sertifikayı da alabilmelerini sağlayacağız.

METGEM in de desteği ile hem bireysel hem de kurumsal ECDL sertifikasyon eğitimlerini başlatıp, eğitimi alan kişilerin Test Merkezimiz’ de online sınavlara girmesini ve sertifikalarını alabilmelerini sağlayacağız. Bu sertifikalar: ECDL Core, ECDL CAD, ECDL WebStarter, ECDL ImageMaker, ECDL Expert’ tir.

 

 

ECDL - European Computer Driving Licence (Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası )

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, ECDL Test Merkezi olarak onaylanmıştır. ECDL Test Merkezi olmamızın önemi, faydaları ve yapılacaklar aşağıda belirtilmiştir.

Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL – European Computer Driving Licence) dünyanın önde gelen bilgisayar kullanım yetkinliği sertifikasıdır. ECDL son kullanıcı bilgisayar yetkinlikleri için uluslararası alanda evrensel kriter olarak tanınmıştır. Hükümetler, kamu kurumları, uluslararası organizasyonlar ve benzer kuruluşlar tarafından önde gelen bir sertifikasyon olarak benimsenmiştir. Dünya çapında 148’den fazla ülkede 7 milyondan fazla adaya farklı bir özellik katmaktadır.

ECDL iş arayan veya profesyonel hayatta daha ileri gitmek isteyen kişiler için özel ve kamu sektöründe hayat boyu kariyer için bir artıdır. Özel işyeri çalışanları, memurlar, yöneticiler, meslek sahipleri, çalışan-çalışmayan bireyler ve öğrenciler için hazırlanmıştır.

ECDL, 50’dan fazla Bilişim Derneği ve 250.000’den fazla BT bilim adamından oluşan, Avrupa Profeyonel Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS) tarafından oluşturulan tek sertifikalandırma programıdır.

ECDL, uluslararası ve kar gütmeyen bir organizasyon (ECDL-F ECDL Vakfı) tarafından geliştirilmiştir.

ECDL, uluslararası ve ulusal alanda akademik kuruluşlar, kamu ve özel sektör tarafından yaygın bir şekilde tanınır ve desteklenir.  

Tüm dünya'da tanınmış ve kabul görmüş bir program olması sebebi ile iş dünyasında ECDL'li çalışanlara avataj sağlar.

Sınavlar, tüm dünya'da aynı standartlar ve prosedür izlenerek disiplin ve güven içinde gerçekleşir.

ECDL Test Merkezi olmamız sebebi ile Meslek Yüksek Okulumuzda bulunan tüm bölümlere vermiş olduğumuz “Bilgisayara Giriş” dersinin içeriğini ECDL müfredatına uygun olarak düzenleyip, öğrencilerimizin isterlerse dersi aldıktan sonra sınavlara girip bu sertifikayı da alabilmelerini sağlayacağız.

METGEM in de desteği ile hem bireysel hem de kurumsal ECDL sertifikasyon eğitimlerini başlatıp, eğitimi alan kişilerin Test Merkezimiz’ de online sınavlara girmesini ve sertifikalarını alabilmelerini sağlayacağız. Bu sertifikalar: ECDL Core, ECDL CAD, ECDL WebStarter, ECDL ImageMaker, ECDL Expert’ tir.

 

 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ ile SAB(Sigorta Acenteleri Birliği) ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Bahçeşehir Üniversitesinde Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme projesi kapsamında, sektör-üniversiye işbirliğini geliştirmeye yönelik olarak Bahçeşehir Üniversitesi ile SAB (Sigorta Acenteleri Birliği) arasında bir işbirliği protokolü imzaladı.

Protokol, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Esmer ve SAB Başkanı Ayşe Kılıç tarafından imzalandı. İmza törenine Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Esmer, Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Azize Gökmen ile SAB Başkanı Ayşe Kılıç ve diğer SAB yöneticileri katıldılar

2010-2011 öğretim yılında uygulamaya girecek olan protokol uyarınca , Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nde okuyan öğrenciler işyeri uygulaması dersi ve stajlarını SAB mensubu Sigorta Acentelerinde yapacaklar ve SAB mensubu Acenteler Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’ndan mezun öğrencilerine öncelikli olarak istihdam olanağı sağlayacaklardır. 

 

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mezunları Yılsonu Kokteylinde Buluştu 

 

GPD, İleri Su Teknolojisi Ürünleri ile Engelsiz Ev Projesine Destek Verdi

GPD, Bahçeşehir Üniversitesi; Meslek Yüksekokulu Teknik Bölümler bünyesinde Küpkök Ar-Ge birimi tarafından tasarlanan “Engelsiz Ev” Projesi ile görme engelli bireylere daha kaliteli bir yaşam sağlamayı ve evlerinde karşılaş- tıkları pek çok engeli ortadan kaldırma amacıyla projeye ileri su teknolojisi ürünleri ile destek verdi.

03-23 Temmuz 2010 tarihleri arasında Beşiktaş Ortaköy Meydanında sergilenecek olan projenin prototipinde GPD’nin yanısıra Hekim Hol- ding, Somfy, Mimteks, Schneider Electric firmaları da katkılarıyla görsel zenginlik kattı. Açılış töreninde projeye destek veren firmalara teşekkür plaketi sunulurken, GPD adına plaketi Ürün Yöneticisi Benan Aktürk aldı.

En Büyük Engel Evlerde

Türkiye'de yaklaşık dokuz milyon engelli bulunmakta ve yedi yüz binini görme engelliler oluşturmaktadır. Bu zamana kadar görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için pek çok AR-GE çalışması yapılmış olmasına rağmen ev içerisinde temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik somut projeler üretilmemiştir. Engelli bireyler; en dışında ulaşım, eğitim, kültürel faaliyetlere katılım, iletişim vb. imkânlardan çeşitli kuruluşlar tarafından yeterince faydalandırılmaya çalışsalar da ev içinde halen kendi ihtiyaçlarını tek başlarına yapmalarına olanak sağlayacak teknolojik gelişimler bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki görme engelli bireyler evde tek başlarına kaldıklarında engelli standartlarına uygun mimaride inşa edilmeyen evlerde pek çok gereksinimlerini tek başlarına yapamamaktadırlar. Temel ihtiyaçlarını tek başlarına kendi evlerinde dahi gerçekleştiremeyen engellilerin sosyal hayata katılımları da bir o kadar zor olmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Engelsiz Ev Projesi ile eve atılan ilk adımla birlikte elektronik donanımın konforunu, engele özgü istek ve gereksinimleri karşılamayı hedeflemektedir.

Engelsiz Ev’de neler var?

Görme Engelliler Derneğine kayıtlı engelliler ile yapılmış olan anket sonucunda tespit edilmiş sorunlar ve bulunan teknolojik çözümler Engelsiz Ev Projesini şekillendirmiştir. Engelsiz Ev’de bulunacak özellikler şunlardır:

Anahtarsız giriş:
Parmak izi tanıma ve ses tanıma gibi güvenlik içeren özel bir sistem

Sesli dolap ve kütüphane sistemleri:
Mutfak, oda dolapları ve kütüphanede hayatı kolaylaştıran özel sistemler

Mobilyada yuvarlak hat tasarımı:
Çarpma sonucu oluşacak yaralanmayı engellemeye yönelik özel tasarım.

Engelli birey tarafından farkında olmadan yapılan gereksiz su ve elektrik sarfiyatını önlemeye yönelik geri dönüşüm su sistemleri ve özel elektrik sistemleri.

Prizlerde sesli uyarı sistemi:
Elektrik prizlerine elektrik gelip gelmediğinin kontrol edebilmesine yönelik prize sesli uyarı sistemi yapılacaktır.

 

 
  1. 1.Prof. Dr. Oktay ALNIAK, 28 Haziran – 01 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde; Güzelyurtta, ODTÜ Kampüsü’nde "Uluslararası 14. Makine Tasarımı ve İmalatı" Kongresi’nde konuşmacı ve oturum başkanlığı yapmıştır.
  2. 1.Prof. Dr. Oktay ALNIAK 05.07.2010 tarihinde Ankara’da; Gazi Üniversitesi Gölbaşı Tesislerinde, "Uluslararası Nükleer ve Yenilenebilir Enerji Konferansı’na Oturum Başkanı ve Konuşmacı olarak katılmıştır.


Prof. Dr. Oktay ALNIAK Uluslararası Nükleer ve Yenilenebilir Enerji
Konferansı’nda Konuşma Yaparken.

  1. Prof. Dr. Oktay ALNIAK 24 Nisan 2010’da Avrasya Bir Vakfı’nda özel davetli olarak "Değerlerimiz ve Türkiye" başlıklı konferans vermiştir.


Prof. Dr. Oktay ALNIAK Avrasya Bir Vakfı’nda Konuşma Yaparken.


Dr. Cezmi BAYRAM, Prof. Dr. Oktay ALNIAK, Yazar ve Siyasetçi Cevdet AKÇALI, 
Avrasya Bir Vakfı Başkanı Şaban GÜLBAHAR ve Abdullah KILIÇ’la beraber anı fotoğrafı

  1. 1.Prof. Dr. Oktay ALNIAK, İstanbul Dudullu Sanayi Merkezi’nde bulunan Safir Silah Sanayi’nde kalite kontrol teştişi yapmıştır.


Prof. Dr. Oktay ALNIAK, Safir Silah Sanayi’nde kalite kontrol teştişi yaparken.

 

 

Bahçeşehir Üniversitesi METGEM - Meslek Yüksekokulu’ndan  Engelsiz Ev Projesi”

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu; Engellilerin Evlerindeki Engelleri Kaldırıyor

Bahçeşehir Üniversitesi; Meslek Yüksekokulu Teknik Bölümler bünyesinde Küpkökarge birimi tarafından tasarlanan “Engelsiz Ev” Projesi ile görme engelli bireylere daha kaliteli bir yaşam sağlamayı ve evlerinde karşılaştıkları pek çok engeli ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İnci Zaim Gökbay ve Meslek Yüksekokulu Teknik Bölüm Öğrencileri tarafından tasarlanan projede, engelli bireylerin evlerinde rahatça yaşayabilecekleri, pratik ve maddi tasarrufları yüksek bir teknolojik engelsiz ev standardının yakalanması hedefleniyor. Projenin prototipi Hekim Holding, Somfy, Mimteks, GPD, Schneider Electric firmalarının katkılarıyla görsel olarak zenginleştirilmiştir.

En Büyük Engel Evlerde

Türkiye’de yaklaşık dokuz milyon engelli bulunmakta ve yedi yüz binini görme engelliler oluşturmaktadır. Bu zamana kadar görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için pek çok AR-GE çalışması yapılmış olmasına rağmen ev içerisinde temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik somut projeler üretilmemiştir. Engelli bireyler; ev dışında ulaşım, eğitim, kültürel faaliyetlere katılım, iletişim vb. imkânlardan çeşitli kuruluşlar tarafından yeterince faydalandırılmaya çalışılsalar da ev içinde halen kendi ihtiyaçlarını tek başlarına yapmalarına olanak sağlayacak teknolojik gelişimler bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki görme engelli bireyler evde tek başlarına kaldıklarında engelli standartlarına uygun mimaride inşa edilmeyen evlerde pek çok gereksinimlerini tek başlarına yapamamaktadırlar. Temel ihtiyaçlarını tek başlarına kendi evlerinde dahi gerçekleştiremeyen engellilerin sosyal hayata katılımları da bir o kadar zor olmaktadır.Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Engelsiz Ev Projesi ile eve atılan ilk adımla birlikte elektronik donanımın konforunu, engele özgü istek ve gereksinimleri karşılamayı hedeflemektedir.

Engelsiz Ev’de neler var?

Görme Engelliler Derneğine kayıtlı engelliler ile yapılmış olan anket sonucunda tespit edilmiş sorunlar ve bulunan teknolojik çözümler Engelsiz Ev Projesini şekillendirmiştir. Engelsiz Ev’de bulunacak özellikler şunlardır:

  • Anahtarsız giriş: Parmak izi tanıma ve ses tanıma gibi güvenlik içeren özel bir sistem
  • Sesli dolap ve kütüphane sistemleri: Mutfak, oda dolapları ve kütüphanede hayatı kolaylaştıran özel sistemler
  • Mobilyada yuvarlak hat tasarımı: Çarpma sonucu oluşacak yaralanmayı engellemeye yönelik özel tasarım.
  • Engelli birey tarafından farkında olmadan yapılan gereksiz su ve elektrik sarfiyatını önlemeye yönelik geri dönüşüm su sistemleri ve özel elektrik sistemleri.
  • Prizlerde sesli uyarı sistemi: Elektrik prizlerine elektrik gelip gelmediğinin kontrol edebilmesine yönelik prize sesli uyarı sistemi yapılacaktır.

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğretim kadrosu ve öğrencileriyle; Türkiye’de yaşayan engellilerin mesleki eğitim almalarını, bünyesinde eğitim almaya hak kazanan engelli öğrencilerin en iyi şartlarda eğitimini, Türkiye’de üretimi yapılmayan engelli ürünlerinin tasarımını yaparak engellilerin kişisel ihtiyaçlarını kolayca yerine getirebilmelerini ve yaşamdan zevk almalarını sağlayacak faaliyetlerde bulunmaya devam edecektir.

03.07.2010 - 23.07.2010 Tarihleri arasında Beşiktaş Ortaköy Meydanında sergilenecektir.
 


Bahçeşehir Üniversitesi METGEM - MYO Çalışanları 29 - 30 Haziran tarihleri arasında İş/Süreç Analizi (DACUM) Yöntemi ile Meslek Standartları Hazırlama Eğitimi almıştır.

 

Bahçeşehir Üniversitesi METGEM - MYO Çalışanları 29 - 30 Haziran tarihleri arasında İş/Süreç Analizi (DACUM) Yöntemi ile Meslek Standartları Hazırlama Eğitimi almıştır. Eğitimin ilk gününde Avrupa Birliği sürecinde eğitimdeki gelişmeler, Türkiye'nin uyum süreci ve modüler eğitim programları oluşturma konuları anlatılmıştır. Eğitimin ikinci gününde, İş/Süreç Analizi (DACUM) Yöntemi ile örnek bir eğitim programı hazılanarak uygulamalı eğitim yapılmıştır.Şişli Endüstri Meslek Lisesi Öğretmenleri ve Bahçeşehir Üniversitesi METGEM-MYO Çalışanları Tanışma Yemeği

Şişli Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri ve Bahçeşehir Üniversitesi METGEM-MYO çalışanları Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü C-Teras Akademi Cafe'de 2009-2010 Eğitim Öğretim Yılının yorgunluğunu attıkları bir akşam yemeğinde bir araya geldiler.
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM-MYO'da SEKTÖR DANIŞMA KURULU TOPLANTISININ 2.'Sİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
Bahçeşehir Üniversitesi METGEM – MYO’da Coop’un ilk örneği

 

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu El Sanatları- Takı Tasarımı bölümünün 2.sınıf öğrencilerinin çalışmalarından oluşan sergi 31 Mayıs 2010 saat : 16.00 da Beşiktaş Kampusümüzün fuaye alanında açıldı. Açılışı Rektör vekilimiz  Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ ile birlikte diğer öğretim üyeleri ve MYO Müdürümüz Azize Gökmen yaptılar. Sergide 2.sınıf öğrencilerinin sene boyunca hem bilgisayar ortamında hem de Altınbaş Kuyumculuk ve Mücevherat fabrikasında uygulamalı olarak hazırladıkları takılar izleyiciye sunuldu. Sergiyi özellikle sektör temsilcilerinin ilgiyle gezmesi başta bölüm öğrenci ve öğretim görevlilerini heyecanlandırırken, bu tip sergilerin sektör-okul işbirliğinin çok somut bir örneği olduğu vurgulandı. 

 

 

 

 Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sınıflarının Kapılarını Sektörlere  Açmaya Devam Ediyor!!!

 

Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri A.Ş Koordainatörü Seyyal Hacıbekiroğlu öğrencilere 
‘YÖNETİME SEKTÖREL BAKIŞ’ adlı seminer vermiştir.

 


 


Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Lojistik Programı Mehmet Emin Horoz Anadolu Lojistik Merkez Lisesi öğrencilerini ağırladı.
 
 

Bulgaristan Ulusal Ajansı Hayat Boyu Öğrenme Eski Direktörü Ludmin Kavachev’in katılımıyla Bulgaristan ve Türkiye arasında Karadeniz Bölgesi iş birliği programı kapsamında yeni dönemde oluşturulacak projeler görüşülmüştür.

 


Şişli Endüstri Meslek Lisesi Okulumuzu Ziyaret Etti


Postmodern Çağda Pazarlama Uygulamaları ve Yaklaşımları Paneli

Modernizm sonrası veya modernizm ötesi olarak tanımlanan postmodernizm çerçevesinde pazarlamada yaşanan değişimi konu alan “Postmodern çağda pazarlama uygulamaları ve yaklaşımları” paneli 14 Mayıs 2010'da Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleşti. 1990’lar sonrası pazarlamada yaşanan çarpıcı değişimler, küreselleşme, internet kullanımı, artan marka ve azalan üretici sayısı, tüketicideki reklam doygunluğu, dijitalleşme, kısalan ürün yaşam süreleri, sosyal sorumlu pazarlama gibi kavramlar pazarlama alanında iş yapma biçimlerini değiştirmiş ve hem üreticileri hem de tüketicileri yakından etkilemiştir. Bu çerçevede alanlarında uzman konuşmacılar birikimlerini Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile paylaştılar. Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir.

Açılış konuşmasını Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Pazarlama Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Caner Giray’ın, moderatörlüğünü ise Öğretim Görevlisi Ahu Ergen’in yaptığı panelde, müşterilerine yeni medya, interaktif ve mobil pazarlama, dijital reklam hizmetleri veren Mobilera firması Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Direktörü Sn. Selim Morlevi, Türkiye ve yurtdışından interaktif uygulamalar ve dış mekan çalışmalardan örnekler sundu. BJK Pazarlama Müdürü Sn. Ozan Erdoğ spor pazarlaması alanından uygulamaları, Yıldız Holding Rekor Gıda Halk Markası Pazarlama Müdürü Sn. Ahmet Koçak ekonomik krizlerle değişen tüketim anlayışı ve bu çerçevede Halk markasının uygulamalarını, Türkiye’nin ilk marka yönetimi dergisi Brand Age ve THY Marka İletişimi Danışmanı Sn. Serdar Öztürk ise modern markalama, değişen tüketici davranışı konularında uygulamaları ve görüşlerini panelde paylaştılar. 
 

 


 

Bahçeşehir Üniversitesi METGEM-MYO Türkiye'de Bir İlki Gerçekleştirdi

Bahçeşehir Üniversitesi METGEM – MYO Türkiye’de mesleki ve teknik yüksek öğretimde bir ilki gerçekleştirdi. Sektörün insan kaynaklarının geliştirilmesi için üniversite- sanayi işbirliği içinde eğitim ve öğretim konularını paylaştı. Bu kapsamda iş dünyasının bilgi, beceri ve yetkinlikleri hangi seviyede istediği, yeni beceri ve yetkinliklerin geliştirilmesi konusunda uluslararası işbirlikleri ile Türkiye’ye yeni beceri ve yetkinliklerin getirilmesi, var olan ancak yaygınlaşmamış olan beceri ve yetkinliklerin diğer kesimlere aktarılması çalışmaları görüşüldü.

Toplantıda METGEM Başkanı ve MYO Müdürü Azize GÖKMEN ile METGEM Sektörler Koordinatörü İşadamı Turhan KARAKAYA, sektör – üniversite işbirliğinin faydalarına ve METGEM ile MYO’nun gerçekleştirdiği çalışmalara değindi. Görüşmelere sektör temsilcileri, METGEM ekibi, MYO program başkanları ve akademik personeli katılmıştır.

Sonuç olarak Bahçeşehir Üniversitesi METGEM – MYO’da uygulanan programların Bologna sürecine göre düzenlenen öğrenme çıktıları, programlar bazında oluşturan “sektör danışma kurullarının” görüş ve önerilerine sunuldu. İş dünyası temsilcileri tarafından büyük bir ilgi ve taktirle karşılanan bu çalışmanın progam geliştirme sertifika programları ile desteklenmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimi iş dünyası ile birlikte dizayn etme çalışması yapan METGEM’in bu çalışması iş dünyası tarafından taktirle karşılandı. Projenin ikinci adımında programlar bazındaki dar toplantılarla öğrenme çıktılarının düzenlenmesine devam edilecektir.
 

 

 

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanları 
2. Uluslar arası 6. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sempozyumuna katıldılar

25-27 Mayıs 2011 tarihlerinde Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyumda Prof.Dr. M. Oktay Alnıak açılış günü "Eğitime Dair" başlıklı bir konuşma yaptı.

Yrd.Doç.Dr. H.Necla Keleş, Öğretim Görevlisi Tuğba Kıral Özkan, Öğretim Görevlisi Ahu Ergen ve Öğretim Görevlisi Ergün Demirel sempozyuma;

Önlisans Öğrencilerinin Girişimcilik Düzeylerini Belirlemeye Yönelik Bir Araştırma (Sözlü Bildiri): Hatice Necla KELEŞ,Tuğba KIRAL ÖZKAN, Ali Ender ALTUNOĞLU, Mustafa DOĞANER

Mesleki Eğitim Kuruluşları ile Endüstri Arasında işbirliğinin Önemi (Poster Bildiri): Ergün DEMİREL

Leonardo da Vinci AB Mesleki Eğitim Programı Ödüllü Başarı Hikayeleri ve Çıkarımlar (Poster Bildiri): Ahu ERGEN, Necla KELEŞ, Tuğba KIRAL

Mesleki Eğitimin Yeniden Yapılandırılması: METGEM Örneği (Poster Bildiri): Hatice Necla KELEŞ, Tuğba Kıral ÖZKAN, Ahu ERGEN

başlıklı bildiri ve posterleriyle katıldılar.


MESLEK YÜKSEK OKULUNDA SEKTÖR EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

26 Nisan 2011 Salı günü saat 13.30’da, CONF1 salonunda "Finans Piyasaları" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşi, Bankacılık&Sigortacılık Programı I.sınıf öğrencisi Şeyda Hüseyinoğlu’nun, konuğumuz Doç.Dr.Yaşar Erdinç’i takdimiyle başladı. Konuğun özgeçmişinin okunmasının ardından, bir saat boyunca süren söyleşide Doç.Dr.Yaşar Erdinç, ekonominin işleyişi ve finans piyasaları hakkında bilgi verdikten sonra, kapitalist sistemin geçirdiği evreler ve krizler üzerine değerlendirmeler yaptı. Söyleşi, öğrenci sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi. 
  

 


BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ INHOLLAND ÜNİVERSİTESİ'NDEKİ 'ULUSLARARASI HAFTA' ETKİNLİKLERİNE KATILDI

 
Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Pazarlama Programı Öğretim Görevlisi Ahu Ergen 7-11 Şubat 2011 tarihlerinde Erasmus Öğretim Elemanı Değişim Programı kapsamında, Inholland Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Pazarlama Yönetimi, Uluslararası İletişim ve Medya&Gösteri lisans bölümlerinde misafir öğretim elemanı olarak Doğrudan Pazarlama dersi verdi.

“Erasmus Öğretim Elemanı Değişim Programı” kapsamında öğretim elemanlarının kültürlerarası deneyimlerini paylaştıkları ve workshop etkinliklerine katıldıkları “Uluslararası Hafta” kapsamında Inholland Üniversitesi Hague kampüsünde Bahçeşehir Üniversitesi tanıtıldı.  
 

 TIAD-METGEM EĞİTİM PROGRAMI
 
 

SİGORTA ACENTELERİ BİRLİĞİ VE METGEM SERTİFİKA PROGRAMLARI

 
SİGORTA ACENTLERİ BİRLİĞİ (SAB) VE METGEM’İN ORTAKLAŞA AÇTIĞI ‘ACENTE PERSONEL EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI’ 12-13 ŞUBAT 2011 TARİHLERİNDE METGEM BİNASINDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. AYNI PROGRAMIN DEVAMI OLAN 2. EĞİTİM 26-27 NİSAN 2011 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.
 


 TÜRKİYE KALİTE DERNEĞİ (KALDER) EFQM TOPLANTISI
 
KALDER ULUSAL KALİTE HAREKETİ ÜYE DENEYİM PAYLAŞIMI VE EFQM 2010 MÜKEMMELLİK MODELİ TOPLANTISI 09/02/2011 TARİHİNDE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ METGEM’ DE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. 

 

 

 


 

İLK ADIMLAR YARINLARA HAZIRLAR
 
PROJE TOPLANTISI BAHÇEŞEHİR KOLEJLERİ ÖĞRETMENLERİ TARAFINDAN FORMATÖR EĞİTİML
Bu içerik 19/10/2015 tarihinde güncellenmiştir.