“2023 Hedefleri ve Türkiye Turizmi: Kamu – Özel Sektör İşbirliği” Paneli Gerçekleşti

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Türkiye'nin en büyük ve en hızlı gelişen sektörleri arasında yer alan turizmin geleceği teması altında  “2023 Hedefleri ve Türkiye Turizmi: Kamu – Özel Sektör İşbirliği” başlıklı bir panel düzenledi. Panelin moderatörü BAU İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İpek Altınbaşak Farina, “Turizm sektörünün yükselişi gençlerin önüne büyük fırsatlar açacak” dedi

BAU Beşiktaş Yerleşkesinde düzenlenen panelde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan ÖNAL, TUROB Başkan Yardımcısı Müberra ERESİN, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Davut GÜNAYDIN ve BAU İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İpek ALTINBAŞAK FARİNA, hem turizm sektörünün dünya ekonomisindeki yerini hem de gençler için nasıl bir potansiyel içerdiğini katılımcılar ile paylaştılar.

Öğrenciler için Yeni İş Olanakları Doğacak

Toplantının açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. İpek ALTINBAŞAK FARİNA konuşmasında, turizm sektörünün dünya ekonomisindeki yeri ve önemine vurgu yaparak, “Dünya çapında bir ihracat kategorisi olan turizm, kimyasal maddelerde ve yakıt ihracından sonra üçüncü sırada gelmekte ve bu sıralamada otomotiv ve gıda sektörlerinin önünde yer almaktadır. Elimizdeki veriler ışığında 2020 ve 2030 için yapılmış olan projeksiyonlar incelendiğinde; Afrika, Asya-Pasifik’in ve en önemlisi Orta Doğu’nun küresel pastadaki payının artacağı ön görülmektedir. Dünya genelinde 2010-2030 döneminde uluslararası turist sayısının  yılda ortalama yüzde 3,3 oranında bir artış göstermesi beklenmektedir. Bu sonuçlar ışığında gençlerimize çeşitli iş olanakları ve yatırım imkanları sağlayabilecek bu çok önemli sektörün dünya ekonomisindeki yeri çok büyüktür” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürü İrfan ÖNAL ise konuşmasında son 4.5 yılda Türkiye tanıtımında yapılan değişiklikleri, yeni vizyon ve stratejiler ile olumlu uygulamaları paylaşarak, “Türkiye geçtiğimiz yılın kaybını kapattı ve 3. Turizm Şurası ile tanıtımda üçüncü bir evreye geçti. 2023 yılı için hedefimiz 50 milyon turist ve 50 milyar Amerikan Doları” şeklinde konuştu.

Türkiye Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Müberra Eresin, meslekteki kariyer planlaması ve Kamu-Özel Sektör İşbirliği planı çerçevesinde gençlerin sektöre kazandırılmasının önemine değinerek, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptıkları ortak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Son olarak Türkiye Turizm Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Davut Günaydın ise, dünyanın en büyük seyahat derneklerinden biri olan TÜRSAB’ın aktif birçok komitesi ile Türk turizmine olan katkılarına değindi ve bu alanda kamu desteği ile zor bir dönemi geride bıraktıklarını belirtti.  

  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/
Bu içerik 15/12/2017 tarihinde güncellenmiştir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Bu kategoride başka haber bulunmamakta!..