Robotlar 3. Kez BAUFENS’te

2014 ve 2015 yıllarında başarı ile gerçekleştirilen ilk iki çalıştaydan sonra, ‘Robotikte Yeni Eğilimler’ temalı III. BAU Robotik Çalıştayı 3 Haziran 2016 tarihinde Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Salonunda gerçekleştirildi.

Bu çalıştayın amacı, araştırmacıların robotik alanındaki yeni gelişmeleri, teknolojileri ve eğilimleri tartışmaları, fikir alışverişinde bulunmaları, yeni işbirliklerinin oluşması ve robotiğin öğrencilerine tanıtılmasıdır. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Dekanımız Prof.Dr. Taşkın Koçak, Stanford Üniversitesi işbirliği ile kurulan BAU Robotik Laboratuvarının Türkiye’deki diğer üniversitelere de açık olduğunu ve olası işbirliklerinden memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Yarım gün süren çalıştayda Kaliforniya Eyalet Üniversitesi-Long Beach, Boğaziçi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Özyeğin Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinden araştırmacılar ve öğretim üyeleri yer aldı. Konuşmacılar tarafından gündeme getirilen yenilikçi robot uygulamaları arasında deforme olabilen yumuşak robotlar, geleceğin fabrikaları ve Endüstri 4.0 yaklaşımları, yeni ameliyat robotları, insan hareket modellerinin robotik ve rehabilitasyon uygulamaları ile bebeklerden esinlenilen robot öğrenimi konular yer aldı.

 

 

 

Bu içerik 10/06/2016 tarihinde güncellenmiştir.