BETAM: Her Üç Çocuktan Biri Maddi Yoksunluk İçinde

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)’ın 23 Nisan öncesi yayınladığı rapora göre Türkiye’de yaşayan 0-15 yaş grubundaki çocukların yaklaşık yüzde 40’ı protein ihtiyacını karşılayamıyor.

Ayrıca Betam’ın yayınladığı rapora göre, Türkiye’de 0-15 yaş grubundaki çocukların yüzde 51’i barınma, ev kirası, elektrik, su, gaz ve kredi kartı faturalarını ödeyemeyen ve her dört çocuktan üçü yılda 1 hafta tatil yapamayan hanelerde yaşadığı vurgulandı. Akdeniz, Orta Doğu, Kuzey Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde bu çocukların sayısının çok daha fazla olduğu belirtilen raporda; çocuklar arasındaki şiddetli maddi yoksunluğun sorununun her geçen gün daha ciddi bir hal aldığı belirtildi.

BETAM’ın, EUROSTAT Avrupa Birliği İstatistik Ofisi ve TÜIK’den aldığı verilerle hazırladığı raporda; Türkiye’de yaşayan 0-15 yaş aralığındaki 20 milyon çocuğun 7 milyonundan fazlasının şiddetli maddi yoksunluk içerisinde yaşadığı belirtildi. Bu sayılara göre Avrupa ülkelerinin geneli ile karşılaştırıldığında, Türkiye’nin hem daha düşük kişi başı gelire sahip ülkelerin hem de ekonomik krizden şiddetli olarak etkilenmiş ülkelerin gerisinde kaldığı gözlemlendi.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)’ın 23 Nisan öncesi yayınladığı rapora göre; şiddetli maddi yoksunluğun alt kalemlerine bakıldığında temel ihtiyaçların başında gelen beslenme, barınma, ısınma ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili eksikliklerin ön sırada yer aldığı belirlendi. Raporda, çocukların yaklaşık yüzde 40’ının protein ihtiyacını et, tavuk ya da balık ile karşılayamadığı gözlemlendi.

“Şiddetli Maddi Yoksunluğu En Yoğun Biz Yaşıyoruz”

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)’ın yayınladığı rapora göre; Avrupa’da şiddetli maddi yoksunluğun en yoğun görüldüğü ülkenin Türkiye olduğu vurgulandı. Türkiye’yi ise yüzde 30’un üzerinde oranlara sahip Romanya ve Macaristan’ın izlediği belirtildi. Avrupa borç krizinden şiddetli olarak etkilenmelerine rağmen, Yunanistan’ın yüzde 23,3 ile 5. Portekiz’in ise yüzde 12,9 ile 11. sırada yer aldığı belirtildi. Almanya, Hollanda ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerde ise bu oranın yüzde 4-5 civarlarında olduğu vurgulandı. En düşük orana sahip ülkelerin ise Kuzey Avrupa ülkeleri olduğu belirtildi. Rapora göre ülke sınırlarına bakıldığında; en şiddetli yoksunluğun ise Güney Doğu Anadolu’da olduğu gözlemlendi.

Rapor üzerine açıklama yapan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi BETAM’dan Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal; “Uzun süren gelir yoksulluğunun bir sonucu olan maddi yoksunluk, yetişkinlerde geçici olabilirken çocuklarda genelde ömür boyu sürer ve sonraki nesillere aktarılma riski taşımaktadır. Bu bağlamda, her ülkenin çocuk yoksulluğunu tanımlaması, tanıması ve kararlılıkla çocuk yoksulluğuna karşı savaşması önemlidir.” dedi ve sonuç olarak Türkiye’nin, çocuk yoksulluğuyla mücadele konusunda daha etkin sosyal politikalara ihtiyaç duyduğunu belirtti.

- See more at: http://www.bauhaber.com/2016/04/22/betam-her-uc-cocuktan-biri-maddi-yoksunluk-icinde/#sthash.GmQf8z3H.dpuf

Bu içerik tarihinde güncellenmiştir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Bu kategoride başka haber bulunmamakta!..