BETAM: Resmi İşsiz Sayısı 3 Milyon 125 Bin

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Melike Kökkızıl tarafından hazırlanan “Hizmetler ve inşaatta istihdam artışları” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapora göre, Türkiye’de işsizler kervanına 2015 Kasım döneminde 29 bin kişi daha eklendi ve Suriyeli göçmenler de iş arıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi Betam tarafından hazırlanan araştırma notunda, Kasım döneminde işsizliğin yüzde 10.5, tarımdışı işsizliğin ise yüzde 12.4 olduğu belirlendi. Ayrıca 15 ve üzeri yaş işsiz sayısının geçen yıla göre 29 bin kişi artarak 3 milyon 125 bin olduğu gözlemlendi. Değerlendirmede ayrıca tarım ve sanayideki istihdam kayıpları, Türkiye genelindeki işsizliğin yüzde 10.5 ile iki hanede kalmasına etkili olduğu belirtildi. Ayrıca raporda, inşaat ve hizmetlerdeki istihdam artışlarının, işsizliğin daha da artmasını engellediğine de vurgu yapıldı.

Şekil: 1 Tarım dışı işgücü ve tarım dışı istihdamın tarım dışı işsiz sayısına etkisi (yıllık)

betamammm

“İnşaatta ve Hizmetlerde İstihdam Artışları”

Kasım 2015 döneminde Ekim 2015 dönemine kıyasla tarım ve sanayide sırayla 58 bin ve 10 binlik istihdam kayıplarının yaşandığını belirten Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), inşaat sektöründe de 34 binlik istihdam artışı olduğuna vurgu yaptı. Betam notunda ayrıca, sanayi sektöründeki istihdam kayıplarının sanayi üretim endeksinde Kasım ayında gözlemlenen gerilemeyle uyumlu olduğu da gözlemlenmektedir. Bu dönemde istihdam artışının hizmetler sektörü tarafından sırtlandığına vurgu yapan Betam, aynı sektörde 97 binlik güçlü bir istihdam artışının da olduğunu belirtti.

Şekil: 2 Sektörlerin istihdam değişimi (bin kişi)

 

betammmmmmmmmmmmm

 

Bu içerik tarihinde güncellenmiştir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Bu kategoride başka haber bulunmamakta!..